Site Loader

W czasach nowoczesnego budownictwa i coraz szybszego rozrostu aglomeracji miejskich, kładzie się duży nacisk na ochronę przyrody oraz ekologię. Coraz więcej osób w miastach powoduje bardzo duże zapotrzebowanie na nowe lokale mieszkalne. Miejska architektura próbuje sprostać potrzebom nowych mieszkańców i próbuje rozmieścić bloki tak, by nie zaburzały przepływu powietrza, oraz dostarczały bardzo dużo obszarów zielonych dla ludności. W dodatku, coraz częściej będziemy mogli spotkać się z wielką potrzebą ludzi, jaką jest zadbanie o ekologię a także czystość w mieście. To podejście powoduje, że architekci są zmuszeni zadbać o bardzo dużą sumę na segregowane odpady, koszów na odpady po zwierzętach domowych, a oprócz tego głównie wielką ilość ścieżek rowerowych oraz dróg dla pieszych. Zatłoczenie w miastach wywołuje zwiększoną liczbę pojazdów na drogach, a co skutkuje powstającymi zakorkowanymi ulicami w dowolnej części miasta.

Coraz więcej ludzi, próbuje zaoszczędzić swój czas oraz przesiada się na odmienne środki lokomocji niż samochód. Przeważnie są to tramwaje a także autobusy, jednakże coraz częstszym wyborem są rowery a oprócz tego hulajnogi elektryczne. Jak w sytuacji hulajnóg, nie jest problemem złożenie jej a także zapakowanie w futerał ochronny a także przenoszenie ze sobą, tak w sytuacji roweru, nie nie jest to łatwe. Niema możliwości, aby nasz rower złożyć a także zabierać go z sobą do pracy czy na uczelnię, w związku z czym stojaki rowerowe są coraz to bardziej pożądane na planie każdego rozwijającego się miasta. Muszą znaleźć swoje miejsce przy każdym większym obiekcie w mieście, oraz powinny posiadać odpowiednią ilość stanowisk. Coraz częściej możemy spotkać bardzo duże parkingi dla rowerów, które są zadaszone, oraz posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed kradzieżą. Jednak, mimo rosnącej ilości takowych miejsc, stale możemy spotkać się z opinią, że cały czas ich brakuje, bądź już obecne są źle projektowane. Są małe a także są ustawione w niedogodnych miejscach, przez co wyznaczony teren zajmowany jest przez motory, a także pojazdy samochodowe.
Powoduje to, iż właściciel roweru nie może korzystać z wyznaczonego miejsca oraz musi szukać alternatywy przy barierkach a także słupkach. Dlatego tak ważne jest, żeby na planie ośrodka miejskiego wyznaczyć odpowiednio usytuowane miejsca dla rowerzystów, jak i odpowiednio je zaprojektować bez szkody dla innych. Miasto dba też o osoby, które nie mają własnych środków komunikacji więc wymyśliło system , w którym wypożyczamy sprzęty na minuty. Taki system działa w każdym większym mieście, ma dużą ilość sprzętów oraz miejsc parkowania, gdzie będziemy mogli po upłynięciu czasu oddać rower. Takie miejsca bardzo często znajdują się przy przystankach lub większych skupiskach ludzi jak rynek czy centrum handlowe. Taka inicjatywa, wspiera te osoby, które chcą być ekologiczne, sprawnie poruszać się po mieście, lecz nie mają możliwości na posiadanie własnego sprzętu. W rozwijających się miastach tego typu rozwiązania będą niezbędne na każdej ulicy a także przy każdym bloku.

 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *