Site Loader

Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż i tylko na terenie Europy jej uprawa wynosi aż 47%. Pszenica potrzebuje najwyższej jakości gleby. Nie mniejsze posiada także wybór odpowiedniego przedplonu, a więc rośliny, która obrasta pole przed zasianiem na nim tzw następczej rośliny. W przypadku pszenicy znakomicie sprawdzają się te z rodziny strączkowatych i oleistych. Materiał siewny należy wcześniej dobrze przygotować, między innymi ochronić przed ewentualną łamliwością źdźbła później.

W jaki sposób rozsiewać nasiona? Pierwsza zasada opowiada, żeby plony nie były w przyszłości gęsto rozmieszczone. Nasiona zbóż znajdujące się w ziemi za siebie muszą walczyć o wodę i inne składniki odżywcze (co jest uniemożliwione np. w warunkach suszy). Ponadto za ciasne rozłożenie produktu siewnego sprzyja pojawianiu się wielu chorób a oprócz tego znacznie ogranicza równomierny dostęp światła do zbóż. Jeżeli termin wysiewu z pewnych powodów się trochę opóźnił, liczbę nasion musimy trochę zwiększyć (mniej więcej 10-20% więcej aniżeli wskazuje standard wysiewu w zaplanowanym terminie). Siew zbóż zazwyczaj powinien odbywać się na głębokość od dwóch do 4 cm. Odległość między rzędami musi natomiast wynosić 8-15 cm.

Pszenica jest rośliną wymagającą i pomimo to uprawa tego gatunki nie zalicza się do skomplikowanych, to w ostatnich latach posiada na nią wpływ mnóstwo aspektów, a przede wszystkim: szybkie zmiany pogodowe a także bardzo duże wahania temperatur, których dawniej nie doświadczaliśmy w aż tak bardzo dużym stopniu

Czytaj więcej: odmiany bobiku

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *